درمان قوز کمر و پشت | متخصص طب فیزیکی در اصفهان

قوز کمر وپشت یا Hunchback چیست؟

قوز کمر به شرایطی گفته می شود که در آن قسمت بالایی کمر به طور اغراق آمیزی روبه بیرون خم شده است. قوز کمر می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد، با این حال، معمولا زنان بیشتر از مردان به این عارضه مبتلا می شوند. بیماران مبتلا به پوکی استخوان بیشتر دچار قوز کمر می شوند. انواع مختلفی از قوز کمر وجود دارد که بر روی نوزادان یا نوجوانان تاثیر می گذارد. قوز کمر خفیف ممکن است هیچ مشکلی ایجاد نکند، اما قوز کمر شدید می تواند بسیار مضر باشد، به طوری که بر ریه ها، اعصاب، بافت ها و اندام ها اثر می گذارد و موجب مشکلات دیگر پزشکی می شود. درمان به سن، علت و عوامل قوز کمر بستگی دارد.
درمان-قوز-کمر


 دلایل قوز کمر

قوز کمر (Hunchback) زمانی رخ می دهد که مهره های پشتی به طور فزاینده بیرون زده شود و علت این می تواند مشکلات مختلفی باشد مانند:
عوامل خطر: گروه های خاصی از افراد که در معرض خطر ابتلا به قوز کمر هستند عبارتند از:

نشانه ها و علائم قوز کمر

تشخیص قوز کمر

درمان قوز کمر

درمان بستگی به علت بیماری و علائم بیمار دارد.

درمان های دیگر که برای قوز کمر و پشت سودمند هستند

تمرینات مانند تمرینات کششی در بهبود انعطاف پذیری ستون فقرات کمک می کند. تمرین هایی که به تقویت عضلات شکمی کمک می کنند نیز در بهبود وضعیت بدن تاثیر بسزایی دارند
کودکان مبتلا به بیماری شویـِرمان (یک بیماری ستون فقرات با منشا ژنتیکی است) می توانند برای جلوگیری از قوز کمر و پشت از بند شلوار یا دوبنده شلوار استفاده کنند. کودکان برای جلوگیری از بدتر شدن استخوان های در حال رشد از بند شلوار می توانند استفاده کنند.
جراحی: اگر انحنای ستون فقرات اغراق آمیز باشد، همانطور که در قوز کمر و پشت های شدید دیده می شود بخصوص اگر نخاع یا ریشه های عصبی تحت فشار باشد. جراحی به کاهش درجه انحنای قوز کمر و پشت کمک می کند.
عوارض جراحی ستون فقرات بسیار زیاد است و شامل موارد زیر می شوند: دیسک جراحی دوم ممکن است لازم باشد اگر جراحی اولیه برای اصلاح مشکل برطرف نشود.

وضعیت مناسب برای قوز کمر و پشت

وضعیت مناسب برای حفظ ذهن و بدن سالم بسیار ضروری است. داشتن وضعیت و حالت مناسب نیز در کاهش مشکلات رایج مانند درد پشت و گردن، سردرد و خستگی کمک می کند. به غیر از بهبود سلامت خود، یک وضعیت خوب نیز اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد. گام هایی برای ایجاد یک وضعیت و حالت مناسب:
شناسایی وضعیت خوب:

درباره دکتر:
اینجانب دکتر مریم چترایی متخصص طب فیزیکی در اصفهان تحصیلات متوسطه را در دبیرستان بهشت آئین اصفهان سپری کردم و در سال 1378 در دانشگاه آزاد نجف آباد در رشته پزشکی پذیرفته شدم. در سال 1385 فارغ التحصیل شدم و پس از فارغ التحصیلی، دوران طرح پزشکی عمومی را در شهر چادگان منطقه سد زاینده رود بعنوان پزشک خانواده مشغول به خدمت رسانی به هموطنان عزیزم شدم. در سال 1388 بمدت یکسال مجددا توفیق خدمت رسانی به عنوان پزشک خانواده را در مناطق محروم روستاهای دهق و علویجه پیدا کردم. در سال 1390 موفق به قبولی در رشته مورد علاقه ام (طب فیزیکی و توانبخشی) دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گردیدم. پس از طی دوران رزیدنتی و اخذ بورد تخصصی دکترای طب فیزیکی و توانبخشی بمدت 2 سال طرح تخصص را در شهر فلاورجان سپری کردم و پس از آن برای مدتی در مرکز هلال احمر استان اصفهان مشغول به کار شدم. در حال حاضر به غیر از مداوای بیماران در مطب شخصی در کلینیک فرهنگیان استان اصفهان نیز توفیق خدمت رسانی به قشر فرهیخته و زحمتکش فرهنگیان عزیز را دارم.
تماس با ما

تمام محتویات مادی و حقوقی مطعلق به این وبسایت می باشد. طب فیزیکی اصفهان