پی آر پی PRP ( پلاسمای غنی از پلاکت) :

پلاسما غنی از پلاکت، و یا PRP، یک ماده است که فکر می کند برای بهبود بخشیدن به تزریق در هنگام تزریق. پلاسما جزء خون شماست که حاوی فاکتورهای خاصی است یا پروتئین هایی که به خون شما کمک می کند تا لخته شود. همچنین حاوی پروتئین هایی است که از رشد سلول ها حمایت می کنند. محققان PRP را با جدا کردن پلاسما از خون و تمرکز آن تولید کرده اند
ایده این است که تزریق PRP به بافتهای آسیب دیده بدن شما را تحریک می کند تا سلول های جدید و سالم را رشد دهد و باعث بهبودی بهبودی شود. محققان فکر می کنند که بافت های بدن ممکن است سریعتر بهبود یابند زیرا فاکتورهای رشد بافت در تزریق های آماده شده بیشتر متمرکز می شوند.
تصویر برداری از سونوگرافی گاهی برای هدایت تزریق استفاده می شود. عکس های زیر تزریق PRP را به یک تاندون پاره شده بیمار نشان می دهد. هدایت سونوگرافی در سمت چپ نشان داده شده است و تزریق در سمت راست نشان داده شده است.

پی-آر-پی-چیست

براساس تحقیقات انجام شده تزریق پی آر پی زانو در 80% افراد دچار آرتروز زانو درجه 2 و 3 پاسخ داده و اغلب بمدت 12-9 ماه این اثر ادامه دارد. تعداد تزریق ها معمولا 3-2 تزریق بفاصله یک ماه می باشد که در موارد غیر از آرتروز زانو ( مثل خار پاشنه یا التهاب های شانه و آرنج) حتی یک تزریق هم کافیست. اثرات درمانی آن پس از گذشت 4-3 هفته پس از تزریق است.

اهداف تزریق PRP چیست؟

محققان در حال تلاش برای تزریق PRP در تعدادی از برنامه های کاربردی هستند. نمونه هایی از این موارد عبارتند از:

ریزش مو:

پزشکان PRP را به سر پوست تزریق کرده اند تا رشد مو و پیشگیری از ریزش مو را پیش ببرند. بر اساس تحقیقات انجام شده از سال 2014، تزریق PRP در درمان آلوپسی آندروژنی موثر است که همچنین به عنوان پوسیدگی الگوی مردانه شناخته می شود.

جراحات لگن:

طسدین سخت و ضخیم از بافتهای ضخیم هستند که عضله را به استخوان وصل می کنند. آنها معمولا پس از آسیب به آرامی بهبود می یابند. پزشکان از تزریق PRP برای درمان مشکلات تنبلی مزمن مانند آرنج تنیس، تاندونیت آهکی در مچ پا و زانو استفاده کرده و یا درد در زانو تاندون پاتلا را مصرف کرده اند.

آسيب هاي حاد:

پزشکان تزريق PRP را براي درمان زخم هاي ورزشي حاد، از قبيل عضلات کيسه همسترينگ يا اسپري هاي زانو استفاده کرده اند.

تعمیر جراحی:

 گاهی اوقات پزشکان از تزریق PRP پس از جراحی برای ترمیم طناب پاره شده (مانند تاندون کاف روتاتور در شانه) یا رباط ها (مانند رباط صلیبی قدامی یا ACL) استفاده می کنند.

آرتروز:

پزشکان PRP را به زانو افراد مبتلا به آرتروز تزریق کرده اند. مطالعه ای در سال 2015 نشان داد که تزریق PRP برای درمان آرتروزمؤثرتر از تزریق اسید هیالورونیک (درمان سنتی) است. با این حال، محاکمه یک گروه کوچک از 160 نفر بود، بنابراین آزمایشهای بزرگتر برای این امر ضروری است.

موارد ممنوعیت استفاده از پی آر پی

نکات مهم در رابطه با پی آر پی

چطور خود را برای تزریق PRP آماده کنید

چند مرحله برای آماده سازی تزریق PRP وجود دارد. 
به هر حال چند روش مختلف برای تزریق PRP وجود دارد. به عنوان مثال، گاهی اوقات یک محلول لایتوکائین، بی حس کننده موضعی، قبل از تزریق به پوست سر شما اعمال می شود. برای این که ممکن است اعمال شود، ممکن است مجبور شوید به زودی به جلسه درمان برسید.
بار دیگر، یک بی حس کننده موضعی با PRP مخلوط می شود تا هر ناراحتی را کاهش دهد. گاهی اوقات پزشک شما PRP را در طی عمل جراحی تزریق می کند. در این حالت، آماده سازی برای تزریق PRP شامل پیگیری توصیه های جراح در پیشگیری از جراحی می شود

فرایند تزریق PRP

  1. یک نمونه از خون شماگرفته می شود مقدار خون گرفته شده به به جایی که PRP تزریق می شود بستگی دارد. برای مثال، مقدار خون گرفته شده برای تزریق به پوست سر تقریبا 20 میلی لیتر می باشد. این کمی بزرگتر از یک قاشق چای خوری است.
  2. خون به سانتریفیوژ قرار داده می شود. این دستگاهی است که به سرعت در حال چرخش است و باعث می شود اجزاء خون جدا شوند، پروسه جداسازی حدود 15 دقیقه طول می کشد.
  3. یک تکنسین پلاسما جدا شده را می گیرد و برای تزریق داخل منطقه آسیب می زند.
  4. پزشکان اغلب از تصویربرداری، از قبیل سونوگرافی استفاده می کنند تا مناطق خاصی برای تزریق، مانند تاندون مشخص شوند. پزشک شما سپس PRP را به منطقه آسیب می زند.
این روند حدودا یک ساعت طول می کشد.

هزینه PRP چقدر است

مکان تزریق و نحوه ی تزریق، هزینه ی PRP را مشخص می کند.

عوارض جانبی PRP چیست؟

از آنجا که PRP شامل تزریق یک ماده به پوست است، عوارض جانبی بالقوه وجود دارد.PRP اتولوگ است که بدان معنی است که حاوی مواد است که به طور مستقیم از بدن خود می آیند. این باعث کاهش خطرات واکنش آلرژیک می شود که ممکن است از تزریق داروهای دیگر مانند کورتیزون یا اسید هیالورونیک جلوگیری شود. با این حال، خطر از خود تزریق وجود دارد که شامل موارد زیر است:
شما باید این خطرات بالقوه را با پزشک خود در میان بگذارید و همچنین اقداماتی که پزشک شما برای به حداقل رساندن این خطرها انجام می دهد.

زمان بهبود تزریق PRP چیست؟

هنگامی که PRP پس از آسیب تزریق می شود، پزشک ممکن است توصیه کند که منطقه آسیب دیده را ببندید. با این حال، این توصیه ها بیشتر مربوط به آسیب و کمتر به تزریق PRP است. اکثر افراد می توانند فعالیت های روزانه خود را پس از تزریق PRP ادامه دهند.
از آنجا که تزریق PRP در نظر گرفته شده برای ترویج بهبود یا رشد است، پس از دریافت تزریق، ممکن است تفاوت فوری را متوجه نشوید. با این حال، در چند هفته یا ماه، شما ممکن است متوجه شوید که منطقه سریع تر شفا می یابد و یا موهای بیشتری در حال رشد است.
این روش درمانی جدید نیز در کلینیک ما با اثر بخشی بسیار بالا در حال انجام است.
کلینیک دکتر مریم چترایی ( متخصص طب فیزیکی و توانبخشی)یکی از محدود مراکز درمانی اصفهان است که روش درمانی پی آر پی آرتروز زانو به تعداد زیاد و خوشبختانه با درصد رضایت بخشی بالای بیماران انجام می پذیرد.
تلفن تماس: 09370271819
تماس با ما

تمام محتویات مادی و حقوقی مطعلق به این وبسایت می باشد. طب فیزیکی اصفهان